Jūs esate: Pradžia » Jaunimui » KARAIMŲ IR TOTORIŲ SKANĖSTAI

KARAIMŲ IR TOTORIŲ SKANĖSTAI

Istorija, receptai, gamyba, ragavimas.

Vieta: Trakų krašto tradicinių amatų centras, Karaimų g. 41, Trakai ar Trakų r. amatininkų rezidencijos 
Trukmė: apie 1,5-2 val.
Kaina: 5-8 € žmogui. 
Žmonių skaičius: nuo 15
Amžius: 10+
Kalba: LT RU

Programa skirta ugdyti pažinimo ir menines kompetencijas per tautinių mažumų kulinarinį paveldą, atskleisti mūsų šalies tautinių mažumų išskirtinumą.
Užsiėmimai gali būti integruoti į pamokas, teminius susibūrimus, renginius.

Lietuvoje gyvena 154 tautybių žmonės. Be lietuvių, kurių yra apie 84,2%, mūsų Tėvynėje dar gyvena: lenkai, rusai, ukrainiečiai, baltarusai, totoriai, karaimai, romai ir kitų tautų atstovai. Pastarosios trys tautos priklauso Lietuvos tautinių mažumų (neturinčių savo valstybės) grupei, kiekviena tauta turi savo tradicijas. Tuo tarpu karaimai ir totoriai neatsiejami nuo Trakų istorijos kuri gyvuoja ir šiandien.
Sakoma, kad totoriai į Lietuvą atvežė agurkus, svogūnus. Jų kulinarinis paveldas papildė lietuvių virtuvę. Jų dėka dabar galime skanauti balandėlius, koldūnus, čeburekus,  ir visų labai mėgiamus šimtalapius. Nuo seno totoriai garsėjo kaip odos išdirbimo meistrai.
Bėgant amžiams keitėsi totorių profesijos. Lietuvoje nebeliko didžiųjų kunigaikščių – nebebuvo ką saugoti. Tada totoriai ėmė auginti arklius, dirbti odą, buvo puikūs vežikai ir policininkai. Bet labiausiai pagarsėjo kaip puikūs daržininkai. Kunigaikščių dovanotose žemėse jie statydavo šiltnamius ir augino baklažanus, agurkus, pomidorus ir kitas daržoves, kurias parduodavo miestų turguose.
Edukacijos metu mokinsitės kepti totorišką pyragą Čiak-Čiak, tautos nacionalinį desertą gamintą nuo neatmenamų laikų, kaip privalomą vestuvių, krikštynų atributą.   

Kita tiurkų grupės tauta, gyvenanti Lietuvoje – karaimai. Jie su totoriais priklauso seniausioms tiurkų gentims – Kipčiakams. 1397 m. Vytautas Didysis po žygio į Aukso Ordos stepes, į Lietuvą atgabeno kelis šimtus karaimų šeimų. Jie buvo apgyvendinti Trakuose. Vytautas juos labai vertino už ištikimybę, todėl jų kariams  pavedė saugoti abi (pusiasalio ir salos) Trakų pilis. Tuo tarpu civiliai dirbo žemę, kurios Vytautas jiems atseikėjo po 150 ha.
Jei pasirinksite susipažinti su šios tautos nacionaliniu pyragėliu– kibinais, sužinosite ir kaip jį pasigaminti. Pusmėnulio formos, su kapotos avienos ir svogūnų įdaru, karaimų pyragėlis yra vienas iš žinomiausių tautos patiekalų. 
Dalyviai gauna pradedančio amatininko pažymėjimą.

Informacija teikiama ir užsakymai priimami: +37069827197, +37069877175.
Trakų krašto tradicinių amatų centre 10:00-17:00 veikia suvenyrinė parduotuvėlė.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes