Jūs esate: Pradžia » Visoje Lietuvoje (išvažiuojamosios) » Darbas pagal individualios veiklos pažymą: kokius mokesčius reikės mokėti?

Darbas pagal individualios veiklos pažymą: kokius mokesčius reikės mokėti?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Džiugu, kad vis daugiau lietuvių domisi galimybe dirbti sau. Nors tai dažniausiai reiškia kur kas ilgnesnes darbo valandas ir tuo pačiu daugiau atsakomybės, tačiau tas suvokimas, kad galima daryti tai, kas priklauso nuo mūsų pačių ir yra skirta mums – suteikia daug laisvės, kuri tikrai džiugina.

Darbas pagal individualios veiklos pažymą yra ne vienintelė forma, kurią galima rinktis. Yra ir verslo liudijimai, kurie sulaukia nemažai dėmesio. Visgi, pirmasis variantas dažniausiai vertinamas labiau. Kodėl? Bene dėl mokesčių ir gaunamų socialinių garantijų.

Mokesčių niuansai

Jeigu norite gauti visas socialines garantijas ir tuo pačiu jaustis pilnateisiu šalies gyventoju – tokiu atveju svarbu mokėti mokesčiu laiku.

Tai yra:

1.     Gyventojų pajamų mokestis (GPM) tarifas – 15% (atėmus mokesčio kreditą), t. y nuo 5% iki 15%

2.     Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tarifas – 6,98% nuo 90% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų sumos (neatėmus VSD ir PSD įmokų). Mėnesio įmoka 6,98% nuo MMA.

3.     Valstybinio socialinio draudimo (VSD) tarifas (pensijų, ligos, motinystės draudimu) – nuo 90% individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų sumos (neatėmus VSD ir PSD įmokų):

·       12,52%;

·       14,62 % jei asmuo kaupia pensijai papildomai 2,1 %;

·       15,52 % jei asmuo kaupia pensijai papildomai 3 proc.

4.     Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas – 21%.

Kai kuriuos žmones skaičiai labai gąsdina, kadangi viskas atrodo sudėtingai. Tačiau tikrai nėra. Svarbiausia yra išrašyti sąskaitas ir tuo pačiu vesti apskaitą, kuri vėliau padeda labai paprastai apskaičiuoti – kiek mokesčių Jums reikia sumokėti. Patogi sąskaitų išrašymo sistema yra čia.

Gaunamos socialinės garantijos

Mokesčiai yra mokami tam, kad žmogus gautų socialines garantijas. Tie asmenys, kurie verčiasi individualia veikla pagal pažymą, moka mokesčius – yra drausti šiomis garantijomis, kurios suteikia daugiau saugumo gyvenime:

1.     Valstybiniu socialiniu draudimu:

·       pensijų;

·       ligos;

·       motinystės socialiniu draudimu.

2.     Sveikatos draudimu.

Dažniausiai net negalvojama apie tokias garantijas iki tol, kol jų realiai nereikia. O kuo daugiau turime prikaupę stažo – tuo dažniausiai ateina ir didesnis pasitikėjimas savimi, kad esant kokiems nors gyvenimo nesklandumams – pagal bus.

Visgi, svarbu tai, kad dirbantys su pažyma nėra draudžiami bedarbio išmoka. Žinoma, tokiu atveju jie ir nemoka dalies pinigų į šį fondą. Taigi, netekus darbo ir esant UŽT – paprasčiausiai nebus gaunamos išmokos. Tai dažniausiai liūdina. Visgi, žinojimas, kad reikia atsakingai planuoti savo darbus ir tuo pačiu finansus – dažniausiai leidžia išvengti problemų, kurios nutinka, kai u-sakymų yra ne tiek daug, kaip tikimasi.

Ar verta dirbti sau?

Mokesčiai yra tik vienas iš akcentų, kuris vertinamas galvojant, ar darbas sau yra geras pasirinkimas. Kol vieni tai renkasi kaip galimybę gyventi laisviau, tuo tarpu kiti tikisi, kad pavyks uždirbti daugiau. Juk viskas priklauso nuo savo poreikių ir tuo pačiu siekių, taip? Galimybės yra atviros, o ar pavyks jomis pasinaudoti – tai jau lemia kiekvieno žmogaus noras bei siekis.